Jesienna podróż

        DSCN5518.JPG

         Pogoda dziś nie nastraja do działania. Ciężko tryskać energią, gdy dookoła tyle szarości a niebo zasnute chmurami roni łzy zwane potocznie mżawką. Ale dziś tak właśnie dziś jest idealna pogoda na dłuższą podróż autobusem , na rozmyślania i analizę własnego życia. Cisza i spokój towarzyszące tej pogodzie pomagają zebrać myśli, poukładać dotychczasowy chaos  w głowie i odkurzyć nieodkryte do tej pory myśli, emocje oraz uczucia. Pomaga także oderwać się od zbędnego balastu jakim są problemy dnia codziennego – poczuć się lekko i beztrosko.

        Wielu z nas narzeka na jesienną pogodę i łączy ją z wszelkiego rodzaju depresjami ale czy faktycznie tak jest ? Czy faktycznie jesienna szara, bura i ponura pogoda ma tak duży wpływ na pogorszenie naszego samopoczucia i doprowadza do depresji ? Nie sądzę. Depresja to poważna choroba, której objawem jest uczucie smutku, przygnębienie, zniechęcenie, utrata zainteresowań, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu oraz ogólne zmęczenie i brak koncentracji. Naukowcy odkryli, że jej najczęstsze przyczyny mają charakter biochemiczny, genetyczny, społeczny oraz psychologiczny.

        Prawdą jest, że jesienna pogoda nie zachęca nas do wzmożonej aktywności
i tryskania energia, ale nie jest tak bardzo „destrukcyjna” by odbierać nam chęci do życia i cieszenia się nim. To od nas zależy jak bardzo poddamy się tej jesiennej szarówce
i „przerobimy” nasze życie na bezsensowne. W końcu szary to też kolor, zresztą bardzo uniwersalny. Wszech obecny szary daje wiele możliwości, bo wystarczy dodać do niego kilka kropel bieli i się rozjaśni. W życiu wystarczy dodać odrobinę uśmiechu, czułe spojrzenie, życzliwy gest a czasami nawet naszą obecność w ciszy i szarość dnia się rozjaśnia. Nie musimy robić wielkich rzeczy by „rozgonić chmury” szarej rzeczywistości wystarczą drobiazgi, które nas nic nie kosztują a innym mogą pomóc odzyskać radość życia.

        Moja dzisiejsza podroż autobusem dobiegła końca a na niebie pojawiły się przebłyski słońca i choć nie wszystkie myśli udało mi się uporządkować to wiem, że kolejne jesienne dni zapowiadające się deszczowo nie zniechęca mnie do dalszych aktywności a każdy pozytywny gest z mojej strony da mi podwójna dawkę energii dzięki, której będę mogła cieszyć się jesienną pogodą niezależnie od ilości szarości.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s